Oto Klima Gazı

Otomobil kullanıcıları, dönem dönem klima kullanmalarında çeşitli sorunların ortaya çıktığını ifade etmektedir. Bu durum genellikle klimanın çok iyi soğutmadığından ya da ısıtma işlemini yapamadığından kaynaklanmaktadır. Bu gibi şikayetlerin oluşumunda en etkili unsur oto klima gazı olmaktadır. Eğer bir otomobilde klima gazı yoksa ya da gerekli seviyede değilse o zaman istenilen randımanın elde edilmesi de mümkün değildir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için gerekli olan bakımların zamanında yaptırılıyor olması oldukça önemlidir. 

Klima gazının eksik olduğu nasıl anlaşılır?

Standart bir otomobilde klima gazının eksilmesi ya da bitmesi söz konusu değildir. Eğer bir defa tam anlamıyla başarılı bir şekilde gaz basım işlemi yapılmışsa artık yeni bir gaz basımının gereği olmayacaktır. Eğer bir araçta klima gazının eksilmesi ya da bitmesi söz konusuysa o zaman mutlaka bir yerde kaçak ya da çatlak vardır. Özellikle klima borularında yaşanabilecek en ufak çatlak neticesinde gazın eksilmesi mümkündür.

Günümüzde araç kullanımına bağlı olarak ya da kullanım ömründen dolayı klimanın çeşitli yerlerinde çatlaklar ya da kırılmalar ortaya çıkabilmektedir. İşte bu gibi bir durumun yaşanıyor olması, aynı zamanda klimanın da yeterli randımanda çalışmaması anlamına gelecektir.

Bir aracın klima gazının eksik olduğunu anlamak için ilk olarak klima boruları kontrol edilmelidir. Eğer bir bölgede buzlanma oluşmuşsa, muhakkak orada bir kaçağın olduğu bilinmelidir. Bununla birlikte aracınızın normal derecede soğutulup, ısıtılmadığını düşünüyorsanız o zaman da klima gazınızın eksildiğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte oto klima gazı eksikliğinin olduğunu anladıktan sonra bu durumun neden kaynaklandığını anlayamıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde sizin belirleyemediğiniz bir çatlak ya da kaçağın olması durumunda defalarca gaz basımı yapsanız da aynı alandan tekrar kaçırması mümkün olacaktır. Bundan dolay uzman tarafından bu sorun tespit edilerek gerekli olan onarım çalışmasının yapılması gerekecektir.

Klima gaz dolumu nasıl yapılır?

Oto klima gazı dolumu, tamamen bu alanda uzman birisi tarafından yapılmalıdır. Bu alanda yeteri kadar tecrübesi bulunmayan kişiler tarafından yapılacak dolum, faydalı olmayacaktır. Özellikle aracın klima gazı eksilmişse, muhakkak bu eksilmenin neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekecektir. Eğer bu sorun bulunmadan ve tamir edilmeden yeni bir gaz basımı gerçekleştirilirse o zaman tekrar kaçak olacağından dolayı randıman elde edilemeyecektir. Bundan dolayı bu alanda yeterince tecrübe sahibi insanlardan yardım almanız oldukça önemlidir. 

Klimaya gaz basmak için ilk olarak gerekli olan cihazlara sahip olunması gerekmektedir. Bununla birlikte aracın marka ve modeline göre belirlenen miktarın basım işlemine geçilecektir. Basım işlemi tamamen otomatik bir şekilde cihazlar yardımıyla yapılabilmektedir. 

Bu aşamada araçlara verilen klima gazının da farklı türleri bulunmaktadır. Mesela daha eski modeller için R22 gazı kullanılıyorken, yeni model araçlarda ise genellikle R410 gazının kullanımı tercih edilmektedir. R22 gazı eski model araçlar için kullanılıyor olmasına rağmen günümüzde hala rağbet edilmektedir. Bununla birlikte R410 gazına göre daha kolay bir şekilde dolum yaptırmak mümkündür. Bu gazın basımı sırasında ilk olarak gaz ölçümü yapılacak ve eksik olan oran belirlenerek dolum işlemi tamamlanacaktır. 

R410 türü ise kimyasal ve likitten meydana geldiğinden dolayı hangisinin azaldığı konusunda herhangi bir bilgi elde edilemeyeceğinden dolayı tamamen boşaltılacaktır. Klima gazı tamamen boşaltıldıktan sonra vakumlama işlemi uygulanarak yeni gaz basılacaktır. 

Bu durumlar dikkate alınarak gerekli olan gaz basım işlemleri tamamlandıktan sonra artık eskisi gibi randıman alabilmek mümkün olacaktır. Bu sayede sorunsuz bir sürüş keyfi yaşayabileceksiniz.